Kulturen skal styrke turismen i storbyerne udenfor højsæsonen

23.9.2025
Foto: VisitOdense

I et nyt projekt støttet af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse vil Dansk Storbyturisme øge antallet af overnatninger og omsætning fra internationale gæster i storbyerne udenfor højsæsonen. Væksten skal drives af kulturturismen, som rummer et særligt stort potentiale i de fire storbyer i Dan

Hvorfor skal internationale kulturturister besøge enten Aalborg, Aarhus, Odense eller København? Det skal et nyt projekt på tværs af de fire byer nu få til at stå endnu klarere. Projektet har særligt fokus på at styrke storbyernes kulturprofiler og -produkter, så internationale gæster får lyst til at komme på besøg – særligt udenfor højsæsonen. 

”Storbyernes kultursignatur” er titlen på projektet, som netop har fået tilsagn om 4,89 millioner kroner i finansiering fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. 

”Jeg glæder mig over, at Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse også kan se potentialet i at arbejde endnu mere med kulturturismens potentiale i storbyerne. Kulturturismen spiller en central rolle i arbejdet med at nå de nationale målsætninger om vækst i dansk turisme, og derfor er det glædeligt, at vi nu kan arbejde fokuseret med at styrke storbyernes kulturprofiler og -produkter for at forløse vækstpotentialet og samtidig understøtte at kulturturismen kommer lokale til gavn,” siger Søren Tegen Pedersen, forperson i Dansk Storbyturisme og direktør i Wonderful Copenhagen. 

Hård international konkurrence 
Netop kulturturismen rummer et stort potentiale, da det er forventningen, at kulturturismen globalt set vil vokse med 14,4 % (årligt gns.) frem mod 2033 (Trendanalyse: Kulturturisme, Bark Rådgivning, 2024.) Men konkurrencen internationalt er hård, og mange andre destinationer arbejder målrettet med kulturturisme. 

Derfor er et af hovedformålene i projektet at finde frem til de fire storbyers lokale særkender og udvikle stærke kulturprodukter på den baggrund. 

Stærkt fundament 
”Storbyernes kultursignatur” bygger videre på det tidligere projekt ”Cities for Culture” som seneste tre år har været med til at styrke storbyernes kulturelle profiler og skabe et tættere samarbejde mellem kultur- og turismeaktører på tværs af landet. Gennem projektet er der udviklet en række ikoniske kulturcases, hvor 24 aktører har været involveret i at skabe nye, mere bæredygtige kulturprodukter med international appel. Særligt har projektet haft fokus på at samle og dele viden, bl.a. gennem MOSAIK-podcasten og vidensplatformen MOSAIK, som i dag fungerer som en digital platform for inspiration, cases og konkrete redskaber til kultur- og oplevelsesaktører over hele landet. 

Samarbejdet har ført til, at 30 nye kulturprodukter er blevet udviklet, hvoraf størstedelen har et grønt og bæredygtigt fokus. Samtidig har projektet styrket netværket mellem lokale kulturaktører, hvilket har gjort det lettere at dele erfaringer og skabe fælles løsninger på tværs af byerne. Cities for Culture har også sat markante aftryk på markedsføringen af dansk kulturturisme internationalt, og arbejdet med data og analyser har givet aktørerne et stærkere grundlag for at udvikle relevante og attraktive oplevelser for både danske og internationale gæster. 

Med over 700 deltagere i kompetenceudviklende og netværksskabende aktiviteter har projektet bidraget til at løfte både forretningsudvikling og internationalisering i kultursektoren. Alt i alt har Cities for Culture skabt et solidt fundament for det videre arbejde med at gøre kultur til en endnu stærkere driver for storbyturismen – også uden for højsæsonen. 

”Cities for Culture” har givet os nogle vigtige sten at stå på i arbejdet med kulturturismen. Netop kulturen betyder rigtig meget for storbyturismen, og arbejdet med at styrke kulturturismen er derfor helt afgørende for storbyernes tiltrækningskraft. Jeg er rigtig glad for, at projektet også har givet os mulighed for at samle og dele en masse viden, så vi sammen, på tværs af landet, kan styrke kulturen,” siger Søren Tegen Pedersen. 

Store ambitioner om varige aftryk 
Når projektperioden udløber om tre år, forventer Dansk Storbyturisme, at stå med en klarere forståelse af, hvad storbyerne kan hver for sig - men også hvad der kendetegner de danske storbyer i forening. 

Storbyerne er vækstdriver for mange af målsætningerne i den nationale turismestrategi, og projektet forventes at give ny viden om og idéer til, hvordan vi på en mere bæredygtig vis arbejder os hen i mod, at Danmark når en årlig turismeomsætning på 200 mia. kr., og ikke mindst tilstræber at antallet af overnatninger uden for højsæsonen udgør 70 %. 

For yderligere information kontakt venligst: 
Rie Søgaard Jensen, sekretariatschef, Dansk Storbyturisme, rsj@woco.dk